Serwery Blade

 

Typy serwerów

Obecnie produkowane serwery można podzielić na:

• serwery montowane w wolnostojących obudowach typu tower,

• serwery stelażowe (do szaf rack),

• serwery kasetowe (blade).

Najważniejszymi cechami serwera są niezawodność i wytrzymałość. Dlatego podzespoły wykorzystywane do budowy serwerów muszą zostać tak dobrane, aby zapewniały niezawodny, odporny na uszkodzenia i szybki dostęp do jego zasobów. Ewentualna naprawa uszkodzonej maszyny nie może trwać długo. Najlepiej, aby w czasie awarii podzespołu podstawowego, jego funkcje przejął element nadmiarowy lub uszkodzony komponent nie wpływał znacząco na funkcjonowanie serwera.

Istotnym kryterium przy wyborze serwera jest również pobór mocy, zajmowane przez niego fizycznie miejsce, obniżenie kosztów serwisu i administracji.

 Wszystkie powyższe cechy spełniają serwery klasy blade.

 

Architektura

Serwery kasetowe to niewielkie serwery montowane jako moduły w specjalnych obudowach mieszczących od kilku do kilkunastu serwerów kasetowych. Obudowy te montuje się w szafach rackowych. W przeciwieństwie do serwerów stelażowych czy wolnostojących, które są wyposażone we własne zasilacze, wentylatory czy dyski twarde, w przypadków serwerów blade układy chłodzenia, zasilania czy interfejsy sieciowe są przeniesione do obudowy. Tak więc moduł serwerowy jest pozbawiony wyżej wymienionych elementów ma on zazwyczaj własny dysk służący do uruchomienia systemu operacyjnego. Natomiast dane składowane są na dodatkowej osobnej pamięci dyskowej (NAS, iSCSI, itp.), która dostępna jest dla wszystkich serwerów blade w obudowie.

 

clip_image002

Taka konstrukcja pozwala w znaczący sposób zmniejszyć koszty zakupu większej liczby serwerów.

 

Wirtualizacja

Systemy blade wspierają oddzielenie funkcji sprzętowej i programowej poprzez wirtualizację. Dzięki zastosowaniu oprogramowania VM-ware lub Microsoft Hyper-V możliwe jest generowanie wielu środowisk na jednym serwerze, co pozwala na zwiększenie wykorzystania sprzętu, ograniczenie liczby potrzebnych serwerów fizycznych. Tym sposobem możliwa jest redukcja kosztów oraz oszczędności w zarządzaniu i utrzymaniu sprzętu.

 

Wdrażając systemy klasy blade, dopasowujemy do indywidualnych potrzeb klienta również:

• systemy backupowe,

• macierze dyskowe (FC, iSCSI, SAS),

• biblioteki taśmowe i optyczne.